Et in Arcadia ego / Ήμουν κι εγώ στην Αρκαδία
Αρχαιολογικός χώρος Μαντινείας, ΑρκαδίαΗμερομηνίες 31.07 — 01.08.2024Ώρα Έναρξης 19:00
https://allofgreeceone.culture…
Τέσσερις ηθοποιοί και ένας μουσικός ταξιδεύουν στην Αρκαδία, αναζητώντας τα θραύσματα του μύθου. Σκοπός τους: να ιδρύσουν μια ουτοπική κοινότητα σε αρμονία με τη φύση, στην παράδοση του Αρκαδικού Ιδεώδους.
Η Αρκαδία είναι από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα ο τόπος πάνω στον οποίο η ευρωπαϊκή σκέψη προβάλλει την ιδέα ενός χαμένου επί γης παραδείσου. Είναι ένας τόπος όπου μύθος και πραγματικότητα συνενώνονται. Ταυτόχρονα αποτελεί πρότυπο του προβλήματος ετεροπροσδιορισμού της Ελλάδας, μιας και οι περισσότεροι εκ των διανοητών που καθόρισαν την αντίληψη σχετικά με εκείνη δεν την επισκέφθηκαν στην πραγματικότητα ποτέ.
Πόσο απέχει η δυτικοευρωπαϊκή μυθική παράδοση της Αρκαδίας από τη σύγχρονη ελληνική εμπειρία; Μπορούμε σήμερα να φανταστούμε μια ιδανική κοινωνία; Μπορούμε να φανταστούμε μια ζωή σε αρμονία με τη φύση, ή κάτι τέτοιο έρχεται σε σύγκρουση με τον σύγχρονο τρόπο ζωής;
Συντελεστές
Κείμενο, δραματουργία Γρηγόρης ΛιακόπουλοςΣκηνοθεσία: Θοδωρής ΑμπαζήςΜουσική: Γιάννης Αναστασάκης, Θοδωρής ΑμπαζήςΕρμηνεύουν: Γιάννης Αναστασάκης, Τζωρτζίνα Δαλιάνη, Ηλέκτρα Καρτάνου, Δανάη Σαριδάκη, Bertrand MoreauΒοηθός σκηνοθέτη: Ειρήνη ΚατσινούλαΟργάνωση παραγωγής: Goodheart Productions ΑΜΚΕ ΚΡΑΜΑ
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.