Σας ενημερώνουμε ότι λόγω της πολύ αυξημένης κατανάλωσης νερού σε συνδυασμό με τη λειψυδρία και τις συχνές διακοπές υδροδότησης που αυτές συνεπάγονται, το παρεχόμενο νερό όλης της ευρύτερης εκτός σχεδίου περιοχής Λουτρακίου, του Ισθμού και της Δ.Κ. Ισθμίας, από αύριο 20/07/2024 και μέχρι νεότερης σχετικής ανακοίνωσης, δεν πληροί τις προδιαγραφές του «νερού ανθρώπινης κατανάλωσης», ως
Σε συνέχεια των σχετικών αποφάσεων Δ.Σ. για την αντιμετώπιση της πρόσθετης έλλειψης νερού των τελευταίων ημερών, αποφασίστηκαν τα παρακάτω: 1. Αναστολή όλων των μη υδρευτικών χρήσεων των δημοτικών παροχών (άρδευση, αναψυχή κ.λπ.). 2. Άμεση παύση των αντλήσεων από όλες τις γεωτρήσεις της παραλιακής ζώνης για την αντιμετώπιση της πτώσης στάθμης στον υδροφόρο ορίζοντα. 3. Περιορισμός
Από τη Διεύθυνση Απορριμμάτων και Οχημάτων του Δήμου Καλαμάτας γίνεται έκκληση στους δημότες λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών να αποφεύγουν να απορρίπτουν τα σκουπίδια τους άλλες ώρες πλην αυτών που ορίζονται από τον Κανονισμό Καθαριότητας. Υπενθυμίζεται ότι οι δημότες είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν τα σκουπίδια τους μέσα σε ανθεκτικές σακούλες, πάντα κλειστές, και πάντα η