Ο Αρκαδικός πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην κορυφαία κατηγορία. Επικράτησε 75-70 του Ρεθύμνου στην Τρίπολη και έδειξε ότι έχει σφυγμό.
Posted by pna.gr on Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2015
Ήταν ματς για γερά νεύρα αυτό που διεξήχθη στην Τρίπολη. Ο Αρκαδικός είχε μεγαλύτερη ανάγκη τη νίκη, αλλά μετά το 13-6 δεν είχε τον τρόπο να διατηρήσει τα ηνία. Πιο ποιοτική ομάδα του Ρέθυμνο, ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση (24-24) και με τον Στόουν να του δίνει όσα δεν μπορούσε στις πρώτες αγωνιστικές ο Κουκ, η εικόνα αντιστράφηκε. Η ομάδα του Σκουρτούπουλου είχε σκορ και στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασε έως το 50-43.
Οι Αρκάδες δεν εγκατέλειψαν τη μάχη, επέστρεψαν και η τελευταία περίοδο πήρε μορφή θρίλερ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Καββαδάς πέτυχε τέσσερις σερί πόντους, Κορόλεφ και Γιαννόπουλος έχασαν τα σουτ στην τελευταία επίθεση των Κρητικών και με φόλοου κάρφωμα ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού σφράγισε την πρώτη νίκη του Αρκαδικού.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-39, 55-55, 75-70
Ο άνθρωπος του αγώνα
Ο Βασίλης Καββαδάς έδωσε οντότητα στη φροντ λάιν του Αρκαδικού και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με το Ρέθυμνο ήταν κομβικός πετυχαίνοντας όλους τους πόντους στο φινάλε.
Το φύλλο αγώνα
Ο Αρκαδικός κατάφερε να φτάσει σε μια νίκη που θα του προσφέρει κουράγιο για τη συνέχεια. Η προσθήκη του Καββαδά και η άνοδος του Μπράουν άλλαξαν την εικόνα της ομάδας του Καστρίτη, η οποία κατέβαλε την αντίσταση ενός Ρεθύμνου με διαφορετικούς στόχους. Οι Κρητικοί πέταξαν διπλή ευκαιρία για το ροζ φύλλο στην Τρίπολη και υπέστησαν μια ήττα που θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει.
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.