Ακόμη ένα φιλικό προετοιμασίας έδωσε η ομάδα του Παναρκαδικού στο γήπεδο της ομάδας το απόγευμα της Παρασκευής, με την προετοιμασία ουσιαστικά να οδεύει στην τελική της ευθεία πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.
Ένα ακόμη ενδιαφέρον φιλικό ματς προετοιμασίας απέναντι στην ιστορική ομάδα της Καλαμάτας την οποία θα βρει αντίπαλο και στο πρωτάθλημα. Το πρωτάθλημα σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής δεδομένα θα ξεκινήσει στις 27 Σεπτεμβρίου και ο Γιώργος Αντωνόπουλος με τους στενούς συνεργάτες του πραγματοποιούν τα τελευταία «μονταρίσματα» πριν την πρεμιέρα.
Για μία ακόμη φιλική αναμέτρηση λοιπόν ο Παναρκαδικός έδειξε πάρα πολύ θετικά και αισιόδοξα στοιχεία. Η εμφάνιση που πραγματοποίησε η ομάδα το απόγευμα της Παρασκευής απέναντι στους «Μεσσήνιους» ήταν εξαιρετική. Ουσιαστικά «κυριάρχησε» και στα 90 λεπτά παίζοντας ποδόσφαιρο υψηλού αγωνιστικού επιπέδου, κερδίζοντας με 4-0 την αντίπαλη ομάδα. Ένας Παναρκαδικός που πίεζε σε όλα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου τον αντίπαλο όταν δεν είχε τη μπάλα ή κυκλοφορούσε αποτελεσματικά την μπάλα και συνδυαζόταν σε ικανοποιητικό βαθμό όταν είχε την μπάλα στα πόδια του.
Ο ενθουσιασμός των νεαρών και ταλαντούχων παικτών της ομάδας, σε συνδυασμό με την εμπειρία των μεγαλύτερων ποδοσφαιριστών, έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα ανταγωνιστικό σύνολο που δείχνει να βρίσκεται σε αρκετά καλό δρόμο.
Σε κάθε περίπτωση το ευρύ τελικό αποτέλεσμα είναι το τελευταίο πράγμα που κρατάει και σ’ αυτό το φιλικό παιχνίδι η ομάδα της Τρίπολης. Αυτό όμως το οποίο κρατάει σε κάθε περίπτωση είναι η πολύ καλή αγωνιστική παρουσία των παικτών της ομάδας.