Με μια ματιά η αγωνιστή δράση της basket league όπου ξεχωρίσαν η μεγάλη νίκη του Αρκαδικού στην Αμαλιάδα η εξασφάλιση της παραμονής για το Λαύριο και οι εύκολες νίκες της ΑΕΚ και της Κηφισιάς.
Κόροιβος – Αρκαδικός 60-61
Μία βολή του Βασίλη Καββαδά εξουδετέρωσε τον απίθανο Ντουέιν Ντέιβις και έδωσε εκτός έδρας νίκη στον Αρκαδικό με 60-61 επί του Κοροίβου στην Αμαλιάδα, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα!
Τρίκαλα – ΠΑΟΚ 79-88
Αποτελεσματικός ο πλήρης ΠΑΟΚ, άφησε πίσω την ήττα-σοκ από το Λαύριο και πέρασε νικηφόρα (88-79) από τα Τρίκαλα βάζοντας πλώρη για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης στην κανονική περίοδο.
ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 92-57
Σε μία από τις πιο πειστικές εφετινές της εμφανίσεις η ΑΕΚ συνέτριψε με 92-57 τον Κολοσσό στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Νίκη μετά από τρεις σερί ήττες για την Ενωση.
Κηφισιά – Ρέθυμνο 100-88
Η Κηφισιά επέστρεψε στις νίκες μετά από 40 ημέρες και χάρη στο 100-88 επί του Ρεθύμνου στο Ζηρίνειο πλασαρίστηκε ξανά στην 5η θέση της κατάταξης.
Λαύριο-Απόλλων Π. 80-64
Το Λαύριο καθάρισε με την παραμονή! Νικώντας 80-64 τον Απόλλωνα Πάτρας εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στη μεγάλη κατηγορία και του χρόνου!