Ευκαιρία ξεσπάσματος για τον Ολυμπιακό το ματς με τον νεοφώτιστο Αρκαδικό στο ΣΕΦ.
Όσο προβληματική κι αν είναι η εικόνα του Ολυμπιακού στην αρχή της σεζόν, ο Αρκαδικός δεν ήταν αντίπαλος που θα τον ζορίσει.
Απέναντι στη ζώνη οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν εξαιρετικά, έψαξαν την έξτρα πάσα και με σωστές επιλογές δημιούργησαν από την αρχή μεγάλες διαφορές (19-8, 37-11) παρά τη νευρικότητα στις βολές – μέχρι και ερ μπολ έκανε ο Στρόμπερι.
Οι νεοφώτιστοι παρουσιάστηκαν αδύναμοι στη διάσπαση της αντίπαλης πίεσης στην περιφέρεια, πέτυχαν μόνο τέσσερις πόντους στη δεύτερη περίοδο και το 50-15 μετά από 20 λεπτά ήταν αντιπροσωπευτικό της διαφοράς των δύο αντιπάλων.
Μέσα από την καλή ομαδική λειτουργία δόθηκε η ευκαιρία σε παίκτες να βρουν ρυθμό, όπως φυσικά ο Χάκετ, εκείνος πάντως που συνέχισε το βιολί του ήταν ο Ματ Λοτζέσκι. Το 81-33 του 33′ είχε τη δική του σφραγίδα, μια και είχε 20 πόντους με 8/10 σουτ.
Ο Αρκαδικός πάλεψε στο μέτρο του δυνατού και το δικό του 9-2 μάζεψε τη διαφορά, πριν από το 89-44.
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.