Η νίκη του Αρκαδικού το απόγευμα του Σαββάτου απέναντι στην ομάδα του Ψυχικού σε συνδυασμό με τη νίκη της Καβάλας με 93-90 επί των Μαχητών και της ήττας του Ηρακλείου στην έδρα του Αμύντα με 63-58, φέρνει πλέον οριστικά στην 11η θέση τους «κυανόλευκους» ανεξάρτητα με τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής.
Κι αυτό γιατί σε όλες τις διπλές ισοβαθμίες και την τριπλή ισοβαθμία με Μαχητές και Καβάλα οι «Αρκάδες» έχουν το πλεονέκτημα. Την ίδια ώρα το Ηράκλειο έχει οριστικοποιηθεί στην 14η θέση και η ομάδα της Τρίπολης πλέον κοιτάζει τους «Κρητικούς» στη σειρά αγώνων στα play-out.
Οι δύο ομάδες μεταφέρουν από μία νίκη από την κανονική περίοδο ψάχνοντας δύο ακόμη νίκες και ο Αρκαδικός έχει το πλεονέκτημα έδρας.