Και τότε τα κατάλαβε ξαφνικά όλα. Για μια σύντομη στιγμή ήξερε τι είχε συμβεί. Η φοβερή πραγματικότητα πέρασε από μπροστά του σαν αστραπή, τόσο φευγαλέα όπως ένα όνειρο τη στιγμή που ξυπνάμε. Και ξαναχάθηκε το ίδιο γρήγορα. Για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου κατάλαβε τα πάντα.
Η δωδεκάχρονη Γιόζι πάσχει από μια ανεξήγητη ασθένεια. Στη διάρκεια μιας επίσκεψης της στον γιατρό, εξαφανίζεται χωρίς κανένα ίχνος. Η οικογένειά της ταράζεται. Η εξαφάνισή της παίρνει τεράστιες διαστάσεις στα γερμανικά ΜΜΕ. Η ιστορία της έχει συγκλονίσει τον κόσμο. Η μικρή Γιοζεφίνα όμως δε θα βρεθεί ποτέ. Τέσσερα χρόνια μετά, ο πατέρας της και διάσημος ψυχολόγος Βίκτορ Λάρεντς έχει αποτραβηχτεί σε ένα μικρό νησί στη Βόρεια Θάλασσα. Έχει πλέον εγκαταλείψει το επάγγελμά του, έχει απομακρυνθεί από τους φίλους και τους συγγενείς του και η γυναίκα του έχει προχωρήσει τη ζωή της. Ο Βίκτορ είναι πλέον σκιά του εαυτού του ενώ ένα “γιατί” συνεχίζει να τον βασανίζει.
Η ζωή του αλλάζει όταν δέχεται στο μικρό νησί του μια παράξενη επίσκεψη από μια άγνωστη γυναίκα, την Άννα Σπίγκελ. Εκείνη του παρουσιάζεται ως συγγραφέας παιδικών βιβλίων και ισχυρίζεται ότι πάσχει από μια σπάνια μορφή σχιζοφρένειας. Σύμφωνα με τα λεγόμενά της, οι χαρακτήρες των ιστοριών της ζωντανεύουν και επικοινωνούν μαζί της. Στη τελευταία της ιστορία, ξεπροβάλλει στη ζωή της ένα μικρό κορίτσι που πάσχει από μια ανίατη ασθένεια και εξαφανίζεται χωρίς ν’ αφήσει ίχνη.
Η συγκεκριμένη περίπτωση θα ξυπνήσει στο Βίκτορ οδυνηρές αναμνήσεις από την εξαφάνιση της κόρης του. Τελικά υποκύπτει στις πιέσεις της Άννα και αναλαμβάνει τη θεραπεία της έχοντας την ελπίδα πως θα καταφέρει να ξετυλίξει το κουβάρι της ανεξήγητης εξαφάνισής της. Μόνο που οι συνεδρίες παίρνουν μια τρομακτική τροπή. Ποια είναι η Άννα Σπίγκελ και ποιο είναι το τρομερό μυστικό που κρύβει; Ποια είναι η σχέση της με την οικογένεια του Βίκτορ; Όλα αυτά τα γεγονότα συμβαίνουν στη πραγματικότητα ή ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας του;
Το μυθιστόρημα του Sebastian Fitzek “Η Θεραπεία” είναι απλά καθηλωτικό. Η αφήγησή του είναι κοφτή αλλά γεμάτη ένταση κρατώντας τον αναγνώστη σε συνεχή αγωνία. Ένα είναι σίγουρο αν ο Sebastian Fitzek δεν σας έπεισε με “Το Δέμα” αναμφίβολλα θα σας κερδίσει με τη “Θεραπεία”.
Το μυθιστόρημα του Sebastian Fitzek “Η Θεραπεία” κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Διόπτρα.