Το Δημαρχείο επισκέφθηκαν την Πέμπτη 16 Απριλίου 2015, ο καλλιτεχνικός διευθυντής της Interkultur, Christian Ljunggren, καθώς και η υπεύθυνη οργάνωσης καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, Ella Schmiede.
Οι εκπρόσωποι της Interkultur συναντήθηκαν με το Δήμαρχο, αιρετούς του Δήμου Καλαμάτας και υπηρεσιακά στελέχη και, ακολούθως, επισκέφθηκαν χώρους όπου θα διεξαχθεί ο διεθνής διαγωνισμός και φεστιβάλ χορωδιών, τον οποίο θα διοργανώσουν ο Δήμος Καλαμάτας και η Interkultur μεταξύ 14 και 18 Οκτωβρίου 2015.
Ο Δήμαρχος καλωσόρισε την αντιπροσωπεία της Interkultur, τονίζοντας πως ο Δήμος Καλαμάτας “θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν για αποδοτική συνεργασία και για μιαν εκδήλωση που θα προκαλέσει αίσθηση”. Ο κ. Ljunggren τον πληροφόρησε πως ήδη 10 χορωδίες από άλλες χώρες έχουν κλείσει τη συμμετοχή τους στο φεστιβάλ της Καλαμάτας.
Η επίσκεψη της αντιπροσωπείας της Interkultur θα συνεχισθεί αύριο, με συνομιλίες επί διαφόρων πρακτικών ζητημάτων και επισκέψεις σε ξενοδοχεία.
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.