Ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου, Παναγιώτης Νίκας, παρέστη και χαιρέτισε το απόγευμα χθες, Τετάρτη 24 Αυγούστου, στην εκδήλωση των εγκαινίων του 9ου Φεστιβάλ Καλοκαιρινών Εκδηλώσεις και Όψεις», που συνδιοργανώνουν στο Πόρτο Χέλι το Επιμελητήριο Αργολίδας, η Περιφέρεια και ο Πελοποννιακός Δήμος.
Στον σύντομο χαιρετισμό του, ο περιφερειάρχης αναφέρθηκε στη μεγάλη σημασία που έχει η προβολή και η διάθεση αγροτικών προϊόντων, ειδών βιοτεχνίας και παραδοσιακής λαϊκής τέχνης, καθώς -όπως τόνισε- τα περισσότερα όσα συγκριτικά πλεονεκτήματα έχει η Ελλάδα «θα πρέπει να ενισχυθούν και μέσα από εκδηλώσεις που προβάλλουν τις τοπικές γεύσεις και τα παραγόμενα προϊόντα, αλλά και τις εικαστικές και καλλιτεχνικές δημιουργίες κάθε περιοχής», για να καταλήξει τονίζοντας ότι η Περιφέρεια Πελοποννήσου θα συνεχίσει να στηρίζει τη συγκεκριμένη εκδήλωση.
«Το Στόχο της Διοίκησης αποτελεί την προβολή της τοπικής επιχείρησης, η ανάδειξη των παραγόμενων προϊόντων και η προώθηση των τουριστικών υποδομών της ευρύτερης περιοχής, με τον τελικό στόχο την αύξηση της εξωστρέφειας, ειδικά τη δύσκολη περίοδο που η επιχείρηση έχει πληγεί από τις συνέπειες της πανδημίας» επισημαίνεται, μεταξύ άλλων, στην ανακοίνωση του Επιμελητηρίου Αργολίδας.
Η εκθεσιακή δραστηριότητα “Γεύσεις και Οψεις 2022” θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Κυριακή 28 Αυγούστου.
Στην εκδήλωση των εγκαινίων, χθες το απόγευμα, παρέστησαν μεταξύ άλλων, ο δήμαρχος Ερμιονίδας Γιάννης Γεωργόπουλος, ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Αργολίδας Φώτης Δαμούλος, ο πρόεδρος Περιφερειακού Συμβουλίου Γιάννης Μαλτέζος, οι εντεταλμένοι περιφερειακοί σύμβουλοι για θέματα Αθλητισμού Γιάννης Μαντζούνης και για τα θέματα της. Ναυπλίου και της δημιουργίας υδατοδρομίων Τάσος Γανώσης, ο περιφερειακός σύμβουλος Βασίλης Σιδέρης, δημοτικοί σύμβουλοι, εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων κ.α.
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.