Στην Τρίπολη βρέθηκε την Τρίτη (17/05) ο αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος Γιάννης Τσιρώνης, απ΄όπου και αναφέρθηκε στο θέμα της ολοκληρωμένης διαχείρισης απορριμμάτων στην Πελοπόννησο.
αΟ κ.Τσιρώνης δεν ανέφερε κάτι συγκεκριμένο για την σύμβαση με την ΤΕΡΝΑ, παρά μόνο πως έχουν γίνει τροποποιήσεις στην αρχική σύμβαση ενώ τόνισε πως για να λυθούν όλα τα ζητήματα καλέσαμε ξανά τους Δημάρχους και περιμένουμε από αυτούς να μας καταθέσουν το νέο περιφερειακό σχεδιασμό διαχείρισης απορριμμάτων (ΠΕΣΔΑ) ώστε οι Δήμαρχοι να αποκτήσουν πλέον την ευθύνη για τα απορρίμματα, γιατί θα είναι αυτοί που θα βάλουν και τα δημοτικά τέλη.
Με το νέο ΠΕΣΔΑ εκτιμάμε πως θα μειωθεί το κόστος και της κεντρικής διαχείρισης αλλά και των δημοτικών τελών.
Ο κ.Τσιρώνης ανέφερε ακόμα πως θα αλλάξουν το θεσμικό πλαίσιο ώστε οι αδειοδοτήσεις είτε για τις τοπικές διαχειρίσεις είτε για την κεντρική διαχείριση να δίνονται άμεσα και να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.
{gallery}tsironis_fodsa{/gallery}