Οσον αφορά την Περιφέρεια Πελοποννήσου, χθες Παρασκευή 6 Αυγούστου καταγράφηκαν 164 κρούσματα, με τον αριθμό των συνολικά προσβληθέντων από την αρχή της πανδημίας να φθάνει πλέον τους 14.611.
Μέχρι και χθες Παρασκευή 6 Αυγούστου, στα νοσοκομεία covid-19 της Περιφέρειας νοσηλεύονταν συνολικά 74 άτομα (τα 5 σε ΜΕΘ) και συγκεκριμένα, στο Νοσοκομείο Αργους 4 στο Νοσοκομείο Ναυπλίου 6, στο Παναρκαδικό Τρίπολης 8, στο Νοσοκομείο Κορίνθου 25 (τα 5 στη ΜΕΘ), στο Νοσοκομείο Σπάρτης 0 και στο Νοσοκομείο Καλαμάτας 31.