Οσον αφορά την Περιφέρεια Πελοποννήσου, χθες Πέμπτη 5 Αυγούστου καταγράφηκαν 133 κρούσματα, με τον αριθμό των συνολικά προσβληθέντων από την αρχή της πανδημίας να φθάνει πλέον τους 14.447.
Μέχρι και χθες Πέμπτη 5 Αυγούστου, στα νοσοκομεία covid-19 της Περιφέρειας νοσηλεύονταν συνολικά 72 άτομα (τα 4 σε ΜΕΘ) και συγκεκριμένα, στο Νοσοκομείο Αργους 4 στο Νοσοκομείο Ναυπλίου 4, στο Παναρκαδικό Τρίπολης 9, στο Νοσοκομείο Κορίνθου 26 (τα 4 στη ΜΕΘ), στο Νοσοκομείο Σπάρτης 0 και στο Νοσοκομείο Καλαμάτας 29.