Οσον αφορά την Περιφέρεια Πελοποννήσου, σήμερα Δευτέρα 12 Ιουλίου καταγράφηκαν 74 κρούσματα (το περασμένο Σαββατοκύριακο ανήλθαν σε 103, το Σάββατο 10 Ιουλίου ήταν 63 και χθες Κυριακή 11 το μήνα ήταν 40) με τον αριθμό των συνολικά προσβληθέντων από την αρχή της πανδημίας να φθάνει πλέον τους 11.558.
Εξ άλλου, μέχρι και σήμερα Δευτέρα 12 Ιουλίου, στα νοσοκομεία covid-19 της Περιφέρειας νοσηλεύονταν συνολικά 13 άτομα και συγκεκριμένα, στο Νοσοκομείο Αργους 1, στο Νοσοκομείο Ναυπλίου 0, στο Παναρκαδικό Τρίπολης 2, στο Νοσοκομείο Κορίνθου 2, στο Νοσοκομείο Σπάρτης 0 και στο Νοσοκομείο Καλαμάτας 8.