Όσον αφορά την Περιφέρεια Πελοποννήσου, χθες Δευτέρα 5 Ιουλίου καταγράφηκαν 20 κρούσματα (28 το Σαββατοκύριακο, 14 το Σάββατο 3 Ιουλίου και 14 χθες Κυριακή 4 του μήνα) με τον αριθμό των συνολικά προσβληθέντων από την αρχή της πανδημίας να φθάνει πλέον τους 11.211.
Μέχρι και χθες Δευτέρα 5 Ιουλίου, στα νοσοκομεία covid-19 της Περιφέρειας νοσηλεύονταν συνολικά 15 άτομα (το 1 σε ΜΕΘ) και συγκεκριμένα, στο Νοσοκομείο Αργους 0, στο Νοσοκομείο Ναυπλίου 1, στο Παναρκαδικό Τρίπολης 1, στο Νοσοκομείο Κορίνθου 2 (το 1 σε ΜΕΘ), στο Νοσοκομείο Σπάρτης 4 και στο Νοσοκομείο Καλαμάτας 7.