Οσον αφορά την Περιφέρεια Πελοποννήσου, χθες Τρίτη 2 Μαρτίου -ώς τις 3 το μεσημέρι- καταγράφηκαν 115 κρούσματα, με τον αριθμό των συνολικά προσβληθέντων από την αρχή της πανδημίας να φθάνει πλέον τους 4.548.
Αναλυτικά, καταγράφηκαν στην Π.Ε. Αργολίδας 36, στην Π.Ε. Αρκαδίας 14, στην Π.Ε. Κορινθίας 54, στην Π.Ε. Λακωνίας 2 και στην Π.Ε. Μεσσηνίας 9.
Εξ άλλου, μέχρι και χθες Τρίτη 2 Μαρτίου, στα νοσοκομεία covid-19 της Περιφέρειας νοσηλεύονταν συνολικά 124 άτομα (τα 8 σε ΜΕΘ) και συγκεκριμένα, στο Νοσοκομείο Αργους 19, στο Νοσοκομείο Ναυπλίου 17, Παναρκαδικό Τρίπολης 31, στο Νοσοκομείο Κορίνθου 31 (5 σε ΜΕΘ), στο Νοσοκομείο Σπάρτης 5 και στο Νοσοκομείο Καλαμάτας 21 (3 σε ΜΕΘ).