Δεκαοκτώ ιστορίες που διαδραματίζονται στα χρόνια της ελληνικής κρίσης, παρεμβάλλοντας 23 εικόνες- σχόλια πάνω στην επικαιρότητα της οκταετίας 2007-2015.
Η κρίση υποβόσκει, γεννά σκέψεις, ανατρέπει παγιωμένες αντιλήψεις, δημιουργεί ερωτηματικά και αναζητήσεις για τη διαφυγή και την επιβίωση των ηρώων της.
Η Ελένη Γούλα γεννήθηκε το 1960 στο Βασιλίτσι Μεσσηνίας. Εργάζεται ως φιλόλογος στη δημόσια εκπαίδευση κι έχει δημοσιεύσει διηγήματά της στα περιοδικά “Bing Bang” (1997, 1999), “Βrazil” (1997) και “Μανδραγόρας” (2006). Eπίσης, έχει κυκλοφορήσει -εκτός εμπορίου- το βιβλίο της: “Το λαϊκό θέατρο στη Νεότερη Ελλάδα. Βιωματική περιήγηση στο χώρο”, Αθήνα, 2000, “Θειάφι – και άλλες ιστορίες”, “Σοκολάτα κι άλλες αμαρτίες”.