Συνελήφθη βραδινές ώρες χθες, Τετάρτη 10 Αυγούστου 2022, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Καλαμάτας, 50χρονος ημεδαπός για τον τραυματισμό με χημικό υγρό 49χρονης ημεδαπής, που έλαβε χώρα στην περιοχή της Μεσσήνης.
Όπως προέκυψε, ο 50χρονος, τις πρώτες πρωινές ώρες χθες, προσέγγισε την ημεδαπή, έχοντας καλυμμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου του, κατά το χρόνο που αυτή εισερχόταν στην επιχείρηση, όπου εργάζεται, και της επιτέθηκε αρχικά τοποθετώντας πανί εμποτισμένο με υγρό στο στόμα και τη μύτη της και στη συνέχεια, ρίχνοντας στο πρόσωπο της φιάλης με το ίδιο υγρό.
Η 49χρονη, μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Καλαμάτας, όπου εξακολουθεί να νοσηλεύεται.
Ο συλληφθείς, με τη σχετική δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του, θα οδηγηθεί στην αρμόδια εισαγγελική Αρχή.