Μιαν εντυπωσιακή άσκηση πραγματοποίησε η Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαμάτας, το βράδυ της Παρασκευής 7 Απριλίου 2017. Αντικείμενό της ήταν η κατάσβεση αστικής πυρκαϊάς σε χώρο συνάθροισης κοινού, με ταυτόχρονη διάσωση εγκλωβισμένων – τραυματισμένων ατόμων.
Η άσκηση περιελάμβανε αναρρίχηση και καταρρίχηση με το διασωζόμενο άτομο σε φορείο, διάσωση με καλαθοφόρο όχημα, διάσωση με φορείο που ολίσθαινε ανηρτημένο σε συρματόσχοινο και, φυσικά, κατάσβεση της πυρκαϊάς.
Ο Δήμος Καλαμάτας συνέδραμε παραχωρώντας το Μέγαρο Χορού Καλαμάτας και διαθέτοντας ένα υδροφόρο όχημα. Μετείχαν, επίσης, η Αστυνομία, το ΕΚΑΒ, η ΔΕΗ και εθελοντικές ομάδες διάσωσης της Μεσσηνίας.