Με εργασίες για την εκμετάλλευση της γεωθερμίας συνεχίζεται η μετασκευή του παλιού Νοσοκομείου Καλαμάτας σε νέο διοικητικό κέντρο του Δήμου. Η χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό επανήλθε και, μάλιστα, έφθασε στο Δήμο έγγραφο για την κατανομή πίστωσης ύψους 165.566,02 ευρώ.
Επισημαίνεται πως στη θέρμανση και στο δροσισμό του νέου Δημαρχείου θα είναι σημαντική η συμβολή της γεωθερμίας, σε μια πρωτότυπη – στο ελληνικό περιβάλλον – εφαρμογή της διεθνούς πρακτικής. Την ίδια στιγμή, εκτελούνται εργασίες και στον περιβάλλοντα χώρο.
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.