Το «Σχολείο Τουρισμού Καλαμάτας» χτυπάει ξανά… κουδούνι και πραγματοποιείται για πέμπτη φορά στο Συνεδριακό Κέντρο του ξενοδοχείου «Elite City Resort», τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου, την Τρίτη 1 και την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016, αντίστοιχα.
Τα προηγούμενα Σχολεία Τουρισμού πραγματοποιήθηκαν με απόλυτη επιτυχία, γεγονός που αποδεικνύεται και από το ότι η δράση αυτή «έφυγε» από τα όρια του νομού Μεσσηνίας. Ύστερα από τις ανάγκες που προέκυψαν από τα προηγούμενα Σχολειά Τουρισμού, το φετινό στοχεύει στο σέρβις, ενώ η τελευταία ημέρα θα είναι για ακόμη μία φορά αφιερωμένη στη γαστρονομία και το φαγητό.
Σχετικά με το Σχολείο Τουρισμού…
Το «Σχολείο Τουρισμού Καλαμάτας» είναι μια 100% εθελοντική δράση – μη κερδοσκοπική – που υλοποιήθηκε χάρις στο μεράκι και τη δημιουργική τρέλα μιας μικρής ομάδος ανθρώπων, είναι ένα σεμινάριο με στόχο τον τουρισμό, την κατάρτιση και τις εξελίξεις πάνω σε αυτόν. Όπως είναι γνωστό, πρόκειται για μια ιδέα που προήλθε από το γνωστό «δίδυμο» των Κωνσταντίνου Ανδριανόπουλου και Ανδρέα Ζαγάκου, οι οποίοι φέρουν και την ευθύνη της υλοποίησής της.
Στοχεύει να καταστεί ένα πρωτοπόρο κι αναγνωρισμένο εκπαιδευτικό εργαλείο επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης, που προσφέρει δωρεάν ευέλικτα και ταχύρυθμα προγράμματα επαγγελματικής κατάρτισης. Βασικοί στόχοι του είναι η προαγωγή της τουριστικής επιστήμης και της γνώσης, καθώς κι η προώθηση της τουριστικής συνείδησης.
kalamatain.gr
Όραμα των εμπνευστών, είναι να προσφέρουν στους επαγγελματίες και εργαζομένους στον χώρο του Τουρισμού και του Επισιτισμού, αλλά και στους σπουδαστές των Σχολών Τουριστικής Κατεύθυνσης, διαρκή επιμόρφωση κι ενημέρωση, με στόχο να αποκτήσουν επικαιροποιημένες γνώσεις και να παρακολουθούν με συνέπεια και επαγγελματισμό τις νέες εξελίξεις σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο εργασιακό περιβάλλον
Συμμετοχή στο σεμινάριο μπορούν να λάβουν όχι μόνο επαγγελματίες (όπως ξενοδοχοϋπάλληλοι των τμημάτων υποδοχής-επισιτικών τμημάτων, ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι καταστημάτων εστίασης) αλλά και σπουδαστές τουριστικών σχολών.
Οι εγγραφές για το 5ο Σχολείο Τουρισμού έχουν ήδη ξεκινήσει. Μπορείτε να δείτε τη φόρμα εγγραφής εδώ: www.esurvey.gr