Η Δήμαρχος κα Λιάρου Ευσταθία και το Δημοτικό Συμβούλιο Ελαφονήσου έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στις εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 που θα πραγματοποιηθούν στην Ελαφόνησο.
Νέος δήμαρχος Ελαφονήσου αναδεικνύεται ο Άγγελος Τσιριγωτάκης μετά τα επίσημα αποτελέσματα στο 100% της καταμέτρησης των ψήφων του β' γύρου των εκλογών.
Χώρος Εστίασης και Αναψυχής θα λειτουργήσει και πάλι στη Σύρνα Τρικολώνων μετά την επιτυχή δημοπρασία εκμίσθωσης του Δημοτικού ακινήτου ιδιοκτησίας Δήμου Γορτυνίας. Επί σειρά ετών η γραφική Σύρνα δεν διέθετε χώρο αναψυχής. Στόχος είναι η εξυπηρέτηση τόσο των κατοίκων της Σύρνας όσο και των επισκεπτών του Γορτυνιακού χωριού αλλά και η δυνατότητα διοργάνωσης πολιτιστικών εκδηλώσεων
Η Δημοτική Επιτροπή του Δήμου Τρίπολης, με την υπ’ αρ. 431/2024 απόφασή της, προχώρησε στην αποδοχή μιας ιδιαίτερα σημαντικής δωρεάς, αυτής των μελετών της εταιρείας DTG Α.Ε. ,που αφορούν τη στατική ενίσχυση κτιρίων που στεγάζουν το 1ο και 3ο Επαγγελματικό Λύκειο και το Δημόσιο ΙΕΚ Τρίπολης. Η εκπόνηση των μελετών ήταν επιβεβλημένη κατόπιν αυτοψιών που
Την Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024 στις 19.00 στο Δημοτικό Πάρκο Σιδηροδρόμων (χώρος πατινάζ) θα πραγματοποιηθεί η δεύτερη δράση του 5ου Παιδικού Πολιτιστικού Φεστιβάλ που διοργανώνει ο Δήμος Καλαμάτας και η Κ.Ε. Φάρις στο πλαίσιο των εκδηλώσεων ‘’ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2024’’. Αυτή τη φορά, οι μικροί μας φίλοι θα συμμετάσχουν σε παιχνίδια και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες με τα
Για τη νέα δημοτική αρχή του δήμου Κορινθίων η αναβάθμιση των δημοτικών υποδομών είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Στο πλαίσιο αυτό, κατά τη σημερινή συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής, αποφασίστηκε η αναβάθμιση των αγωνιστικών χώρων σε τρία γήπεδα του δήμου μας. Πρόκειται για το Δημοτικό Στάδιο της Κορίνθου, όπου θα τοποθετηθεί νέος, σύγχρονος, φυσικός χλοοτάπητας και για τα
Η ιστορική επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821, μετά της συμπλήρωσης των 202 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, θα εορταστεί στη Νήσο της Ελαφονήσου, ως κάτωθι:
Ο Δήμος Ελαφονήσου & η Περιφερειακή Ομοσπονδία ΑμεΑ Πελοποννήσου διοργανώνουν δράση ενημέρωσης για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία “Όλοι μαζί μπορούμε! Η αναπηρία μας αφορά όλους! ”.
Η Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής ανακοινώνει την έναρξη του (με πληθυσμό μικρότερο των 3.000 μονίμων κατοίκων). Φορέας υλοποίησης του προγράμματος είναι η Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία «Φαιναρέτη».