Ανακοινώνεται ότι ο ΕΛ.Γ.Α. απέστειλε τους πίνακες µε τα πορίσματα εκτίμησης των ζημιών από το ζημιογόνο αίτιο ΠΑΓΕΤΟΣ της 26/01/2022, στις καλλιέργειες παραγωγών των ΤΚ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΛΟΓΓΑΣΤΡΑΣ, ΜΑΓΟΥΛΑΣ και ΣΟΥΣΤΙΑΝΩΝ, του Δήμου Σπάρτης.
Τα πορίσματα αυτά είναι στη διάθεση των ενδιαφερομένων παραγωγών για 10 ημερολογιακές ημέρες, δηλαδή μέχρι την Δευτέρα 10/10/2022.
Για τα πορίσματα έχουν ενημερωθεί οι πρόεδροι των Τοπικών Κοινοτήτων, όπου οι ενδιαφερόμενοι παραγωγοί μπορούν να πληροφορηθούν σχετικά, και όποιος διαφωνεί µε αυτά μπορεί να υποβάλει αίτηση επανεκτίμησης μέσα στην προθεσμία των 10 ημερολογιακών ημερών.
Οι αιτήσεις επανεκτίμησης υποβάλλονται στην Ανταποκρίτρια ΕΛΓΑ, Καλκετανίδου Χριστίνα (Μαγούλα, Σπάρτη, τηλ. 27313-61118) έως 10/10/2022.
Μαζί με την αίτηση επανεκτίμησης καταβάλλονται από τον παραγωγό τα τέλη επανεκτίμησης, που ανέρχονται σε 0,10 €/δέντρο.