Την Τετάρτη 23 Αυγούστου στις 8.30μ.μ. ο Δήμος Μονεμβασιάς θα πραγματοποιήσει τα εγκαίνια της πινακοθήκης και βιβλιοθήκης με την ονομασία «Αχιλλέας Βαρβαρέσος» .
Ο Δήμος Μονεμβασιάς τιμά τον σπουδαίο ευεργέτη του Αχιλλέα Βαρβαρέσο και εκπληρώνει την επιθυμία του για δημιουργία πινακοθήκης και βιβλιοθήκης που φέρουν το όνομά του.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΒΑΡΒΑΡΕΣΣΟΣ (Αδελφός του Κυριάκου Βαρβαρέσσου):
Υπήρξε σημαντικός Χαράκτης της Τράπεζας της Ελλάδος.
Έχει σημαντική παρουσία στη ζωγραφική και αρκετά έργα του απεικονίζουν Λαχιώτικα και Βατικιώτικα τοπία.
Το 1970 δώρισε στην τότε κοινότητα Νεαπόλεως το σύνολο του έργου του όπου και τελικά μετά από 29 χρόνια το 1999 συστάθηκε σε ΝΠΔΔ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ και ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΄΄ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΒΑΡΒΑΡΕΣΣΟΣ΄΄ ΔΗΜΟΥ ΒΟΙΩΝ ΛΑΚΩΝΙΑΣ. Ακόμη δώρισε δύο μικρά ακίνητα στην τότε κοινότητα Νεαπόλεως τα οποία βρίσκονται στην περιοχή της Αθήνας.