Εν όψει του καύσωνα, σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Ξυλοκάστρου - Ευρωστίνης θα διαθέσει δύο κλιματιζόμενα σημεία συνάθροισης για τους Δημότες και τους επισκέπτες: ▪️ ΚΑΠΗ Ξυλοκάστρου▪️ ΚΑΠΗ Δερβενίου Στα κτήρια αυτά υπάρχει η δυνατότητα παραμονής στους χώρους για όλες τις ημέρες του καύσωνα, από τις 9:00 μέχρι τις 21:00. Ως τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης του
Την Τετάρτη 4 Ιουλίου επισκέφτηκαν μέλη της Κινητής Μονάδας του Κέντρου Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων (ΚΕΘΕΑ) το Δήμο Ξυλοκάστρου Ευρωστίνης και συζήτησαν με τον Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Πολιτικής Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης κ. Χρήστο Κολοκυθά για την μελλοντική συνεργασία του Δήμου μας με το ΚΕΘΕΑ. H συνεργασία αυτή θα εδραιωθεί στο πλαίσιο παρέμβασης στην κοινότητα και
Οι λάτρεις του Rock and Roll θα απολαύσουν μουσική και πολύ χορό, από τα hits των θρυλικών 50’ s και LIVE BAND την εξαιρετική Jitterbugs Rock n Roll.Την εκδήλωση διοργανώνουν ο Δήμος Ξυλοκάστρου - Ευρωστίνης και η Ακαδημία Ευρωστίνης.
Για τη νέα δημοτική αρχή του δήμου Κορινθίων η αναβάθμιση των δημοτικών υποδομών είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Στο πλαίσιο αυτό, κατά τη σημερινή συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής, αποφασίστηκε η αναβάθμιση των αγωνιστικών χώρων σε τρία γήπεδα του δήμου μας. Πρόκειται για το Δημοτικό Στάδιο της Κορίνθου, όπου θα τοποθετηθεί νέος, σύγχρονος, φυσικός χλοοτάπητας και για τα
Εταίρος στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα "Δημιουργική Ευρώπη" (Τομέας: Πολιτισμός - Ψηφιακές τέχνες) είναι ο Δήμος Τρίπολης. Διαβάστε παρακάτω όλες τις λεπτομέρειες https://proprogressione.com/en/project/imgame/ Τα σχετικά αρχεία, θα βρείτε εδώ.
Σύσκεψη υπό τον Υπουργό Ανάπτυξης Τάκη Θεοδωρικάκο και τον Υπουργό Εσωτερικών Θοδωρή Λιβάνιο, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Δευτέρας 15 Ιουλίου, στα γραφεία της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδος, στην Αθήνα. Η ατζέντα της σύσκεψης, στην οποία συμμετείχε και ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου, Δημήτρης Πτωχός, περιλάμβανε θέματα εμπορίου, ακρίβειας, επιχειρηματικότητας και επενδύσεων. «Η σημερινή σύσκεψη ήταν ιδιαίτερα σημαντική για
ΠΡΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ «Προώθηση και υποστήριξη παιδιών για την ένταξή τους στην προσχολική εκπαίδευση καθώς και για τη πρόσβαση παιδιών σχολικής ηλικίας, εφήβων και ατόμων με αναπηρία, σε υπηρεσίες δημιουργικής απασχόλησης» Περιόδου 2024-2025 Σας ενημερώνουμε ότι, κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να συμπληρώσει και να υποβάλει ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ την “Αίτηση Συμμετοχής”
Ο Δήμος Ξυλοκάστρου Ευρωστίνης με την υπ’ αριθμ. πρωτ. 10068/10-07-2024 Ανακοίνωση, ανακοινώνει την πρόσληψη με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, δεκατεσσάρων (14) ατόμων για την καθαριότητα σχολικών μονάδων στο Δήμο μας για το διδακτικό έτος 2024-2025. Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε : την Ανακοίνωση με αναλυτικές πληροφορίες για την διαδικασία συμμετοχής, το Παράρτημα Ι:
ΠΡΟΣ: Μέλη Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης Καλείστε την 15η του μηνός Ιουλίου 2024 ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:30, σε μικτή συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης: α) δια ζώσης στο γραφείο του Προέδρου αυτής στο δημοτικό κατάστημα (Λ. Φραντζή 2 – Ξυλόκαστρο), και β) με τηλεδιάσκεψη, στο κάτωθι link, σύμφωνα με το άρθρο 75 του