Την άμεση επανεξέταση της απόφασης περί διακοπής της λειτουργίας του υποκαταστήματός της στο Λεβίδι Αρκαδίας, ζητά σε επιστολή του προς τη Διοίκηση της Τράπεζας Πειραιώς το Επιμελητήριο Αρκαδίας. Πιο συγκεκριμένα η επιστολή αναφέρει:
Κύριοι,
Με την παρούσα επιστολή, ζητάμε από τη Διοίκηση της Τράπεζας Πειραιώς, να επανεξετάσει ΑΜΕΣΑ την απόφαση περί διακοπής της λειτουργίας του υποκαταστήματός της στο Λεβίδι Αρκαδίας.
Η λειτουργία του συγκεκριμένου υποκαταστήματος είναι ζωτικής σημασίας για την περιοχή, για πολλούς λόγους.
Η ενίσχυση της επιχειρηματικότητας και της πρωτογενούς παραγωγής ξεκινάει από την επαρχία κάθε Νομού και όχι από τα κέντρα του και αν δεν στηριχθεί η αγροτοκτηνοτροφική και παραγωγική προσπάθεια των περιοχών αυτών, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για ανάπτυξη και επιχειρηματικότητα.
Το επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Τράπεζας Πειραιώς έχει επιφέρει μεγάλη αναστάτωση στην τοπική κοινωνία και τις επιχειρήσεις της περιοχής.
Επειδή πιστεύουμε ότι δεν είναι απαγορευτικά τα έξοδα για τη συνεχή και απρόσκοπτη λειτουργία του καταστήματος και επειδή η Τράπεζα Πειραιώς ισχυρίζεται ότι είναι δίπλα στις επιχειρήσεις και θέλει να συμβάλλει στην ανάπτυξη, ιδιαίτερα στις δύσκολες στιγμές που βιώνει,
παρακαλούμε να αναθεωρήσετε την απόφασή αυτή που πλήττει την περιοχή μας.
Με την σιγουριά ότι θα ανταποκριθείτε στο εύλογο αίτημά μας για τη συνέχιση της λειτουργίας του καταστήματος της Τράπεζας Πειραιώς στο Λεβίδι, αναμένουμε την απάντησή σας.
Με εκτίμηση,
ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΡΟΥΠΗΣ