Πριν αρχίσει η συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ο πρόεδρος κ. Αν. Κακλαμάνος με μία λιτή ανακοίνωση ανακοίνωσε την ομόφωνη απόφαση της παράταξης της πλειοψηφίας για διαγραφή του Δημοτικού Συμβούλου και Προέδρου της ΚΕΔΗΤ Τάσου Τσούκα.
[iframe width=”650″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/Jxho2ByKwSg” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
[iframe width=”650″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/N41fLufFJHE” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
[iframe width=”650″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/f76rOz6-VEw” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Αμέσως μετά τον λόγο έλαβε ο επικεφαλής της αντιπολίτευσης Γιάννης Σμυρνιώτης λέγοντας: Χρειάστηκαν τέσσερις μήνες για λύσετε ένα θέμα που ασχολείται όλη η πόλη. Είχαμε πει ότι δεν θα ξαναέρθουμε στο συμβούλιο αν δεν δώσετε στοιχεία. Δεν είναι στοιχείο η διαγραφή του κ.Τσούκα.
Απαντώντας, ο δήμαρχος κ. Δ. Παυλής ανέφερε: Η παράταξή μας και εμείς έχουμε την ευθύνη του Δήμου. Θα δώσω μια απάντηση με την απόφαση των ορκωτών. Όσον αφορά για το πόρισμα ο ορκωτός είπε ότι σε δέκα μέρες θα υπάρχει στα χέρια μας.
Περνώντας τον λόγο, ο κ. Τζιούμης επεσήμανε ότι όλα αυτά ντροπιάζουν το Δημοτικό Συμβούλιο και αναρωτήθηκε αν οι ενέργειες και οι πράξεις του κ. Τσούκα για τις οποίες διεγράφη από την παράταξη έχουν σχέση με την ΚΕΔΗΤ.
Το λόγω πήρε o Νίκος Τσιαμούλος λέγοντας στο Δήμαρχο ότι γνωρίζω καλά πόσο αδίστακτος είστε. Όλοι γνωρίζουν ότι μπορεί να λέτε ψέματα. Τα στοιχεία της τράπεζας, που μπορείτε να πάρετε σε ένα λεπτό, δεν τα δίνετε γιατί το είχατε σχεδιάσει. Κρίμα για τον κ. Τσούκα που δεν το κατάλαβε νωρίτερα. Γιατί αυτός θα αντιμετωπίσει τις ποινικές ευθύνες και έχει οικογένεια.
Ο κ. Τσούκας, μετά τις τοποθετήσεις του δημάρχου και όλων τον αρχηγών τον παρατάξεων του ΔΣ, έλαβε τον λόγο και έδωσε τις εξηγήσεις του για τα γεγονότα και τη διαγραφή του. Γίνεται πόλεμος εδώ και πολύ καιρό εναντίον μου. Σήμερα, το μεσημέρι με κάλεσαν Κακλαμάνος και Καπόγιαννης και με πίεσαν να παραιτηθώ από μόνος μου. Mου έδωσαν διορία μέχρι τις 7.00 το βράδυ. Να υπογράψω μία δήθεν άδεια.
Μπορεί να έχω πιαστεί και κορόιδο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Να μπει εισαγγελέας να δει ποιος φταίει και να πληρώσει όποιος φταίει.
Στη συνέχεια, αναφέρθηκε και στη μετακίνηση της κυρίας Τυροβολά από την ΚΕΔΗΤ. Αποφάσισαν να φύγουν μερικοί από εκεί, και ναι, μιλάω για την Τυροβολά. Έλεγα δήμαρχε, η ΚΕΔΗΤ έχει πρόβλημα και εσύ τα δικά σου.
Στο τέλος, ο Δήμαρχος είπε ότι υπήρχε από την αρχή πρόβλημα στη λειτουργία της επιχείρησης. Γύρισαν πολλές αποφάσεις πίσω. Ο έλεγχος στην ΚΕΔΗΤ θα συνεχιστεί και για τα προηγούμενα χρόνια και τότε θα δούμε αυτούς που σήμερα φωνάζουν. Ας περιμένουμε το πόρισμα. Μην υποκαθιστούμε τα όργανα της πολιτείας. Όταν φτάσουμε στο τέλος, θα έχουμε μεγάλες εκπλήξεις.
Με την ολοκλήρωση της συζήτησης για την ΚΕΔΗΤ, που κράτησε πάνω από δύο ώρες, αποχώρησαν όλες οι παρατάξεις της αντιπολίτευσης του Δημοτικού Συμβουλίου, πλην του Δημήτρη Νικολάου.