Σήμερα έγινε ο αγιασμός στο κτίριο της Φιλαρμονικής του Δήμου Τρίπολης με αφορμή την έναρξη των μαθημάτων στην σχολή μαθητείας της Φιλαρμονικής.
[iframe width=”650″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/xk0Gp7fyx9M” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Ο Πρόεδρος του ΝΠΔΔ κ. Θεόδωρος Καραλής κατά την ομιλία του τόνισε ιδιαίτερα τον σκοπό της σχολής μαθητείας που είναι η εκμάθηση των μουσικών οργάνων και την αφιλοκερδή διδασκαλία των μαθητών από τους μουσικούς της Φιλαρμονικής.
Σύντομο χαιρετισμό απεύθυνε και ο Πρόεδρος της Φιλαρμονικής Παναγιώτης Αλεξόπουλος, καλωσορίζοντας στην «αγκαλιά της μουσικής» όπως είπε όλα τα παιδιά.
Ο Μαέστρος κ. Σωτήριος Κωστούρος μίλησε για την Φιλαρμονική και την μουσική η οποία έχει θετικά αποτελέσματα στην προσωπικότητα ενός ανθρώπου και η σχολή μαθητείας της Φιλαρμονικής είναι η καλύτερη επιλογή.