Παραμονή της επετείου του “ΟΧΙ”,την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου,ετελέσθη επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο Αρχιερέων και Προκρίτων στην Τρίπολη.
Λίγο μετά τις 11:00 στο χώρο του Μνημείου, μετά τις σχολικές γιορτές βρέθηκαν αντιπροσωπείες μαθητών με τους σημαιοφόρους για την καθιερωμένη επιμνημόσυνη δέηση για την 28η Οκτωβρίου 1940. Μετά την επιμνημόσυνη δέηση ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από τον εκπρόσωπο του Διευθυντή Β/θμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας κ.Μουλόπουλο, από τον Διευθυντή Α/θμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας Φώτη Γκέσουρα και από την Πρόεδρο του Τοπικου Τμήματος Τρίπολης Σώματος Ελληνικού Οδηγισμου Μαρία Τσιώλη.
Tέλος ακολούθησε ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου από την Φιλαρμονική του Δήμου Τρίπολης όπου οι μαθητές κυμάτιζαν με υπερηφάνεια τις ελληνικές σημαίες.
{gallery}katathesh_stefanwns_sto_arxierwn_kai_prokritwn{/gallery}