Σε ανάρτηση του ο Σύλλογος Αρκάδων Ορειβατών-Οικολόγων (ΣΑΟΟ):
Πρώτα κάναμε μια στάση στην “Αρκαδική Πύλη”.
Ξεκινήσαμε τη διαδρομή από το Ανδρομονάστηρο. Το μοναστήρι είναι της Βυζαντινής εποχής και χτίστηκε, σύμφωνα με την παράδοση, από τον Ανδρόνικο Β’ Παλαιολόγο. Περπατήσαμε παράλληλα με τη ροή του ποταμού και συναντήσαμε το μονοπάτι που μας οδήγησε στη “Μαύρη Λίμνα”. Συνεχίζουμε ανηφορίζοντας προς το κάστρο του Manconico. Κατευθυνόμαστε δυτικά προς το εκκλησάκι του Σταυρού και κάνουμε μια στάση για να αγναντέψουμε τη θέα του Μεσσηνιακού Κόλπου.
Μετά την κορφή, αρχίζουμε να κατηφορίζουμε και περπατάμε μέσα σε πυκνή βλάστηση, η οποία δημιουργεί μία στοά που μας οδηγεί στο θρυλικό “δέντρο του Μαλλιαρού”. Το τελευταίο κομμάτι του μονοπατιού θα μας οδηγήσει στα πρώτα σπίτια του χωριού Μαγγανιακού.
Ο πολιτιστικός σύλλογος μας υποδέχτηκε στο παλιό σχολείο που είχε στρωθεί το τραπέζι!