Tους Προστάτες του Πυροσβεστικού Σώματος Αγίους «Τρεις Παίδες εν Καμίνω» τιμήσαμε σήμερα, στην Τρίπολη, με δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Βασιλείου χοροστατούντος του Μητροπολίτη Μαντινείας και Κυνουρίας κ. Αλεξάνδρου και με την ανάγνωση της ημερήσιας διαταγής του Αρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος.
Οι Άγιοι Τρεις Παίδες, Ανανίας, Αζαρίας και Μισαήλ, με τη στάση ζωής τους αποτελούν πρότυπο καθήκοντος, σηματοδοτώντας μεταξύ άλλων τη γενναιοψυχία, την τόλμη, την αποφασιστικότητα, και πάνω απ’ όλα την αγάπη για τον άνθρωπο και τη διάθεση για προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.
Μηνύματα που οι υπηρετούντες στο Πυροσβεστικό Σώμα τα κάνουν καθημερινά πράξη, Χειμώνα-Καλοκαίρι και αψηφώντας σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και την ίδια τους τη ζωή προσφέρουν τις ξεχωριστές υπηρεσίες τους στους συνανθρώπους μας που τους έχουν ανάγκη.
Η συνεργασία μας με την Πυροσβεστική στην Τρίπολη και στην Περιφέρεια Πελοποννήσου είναι άριστη και ευχόμαστε “Χρόνια Πολλά” σε όλο το προσωπικό της υπηρεσίας.. Να είναι πάντα καλά και να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο, ειδικά σήμερα που οι καιροί είναι δύσκολοι.
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.