Με μία εκδήλωση ευαισθητοποίησης γιόρτασε ο Σύλλογος Ατόμων με Αναπηρία Αρκαδίας την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία έξω από το Μαλλιαροπούλειο Θέατρο στην πλατεία Πετρινού.
Φορείς αλλά και μαθητές έδωσαν στον σύλλογο καπάκια από πλαστικά μπουκάλια που είχαν συγκεντρώσει, προκειμένου να αγοραστούν αναπηρικά αμαξίδια για άτομα με κινητικά προβλήματα.
O πρόεδρος της Περιφερειακής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία Πελοποννήσου,Νίκος Καραλής ανέφερε η 3η Δεκεμβρίου είναι αφιερωμένη στην προσβασιμότητα.
Θέλουμε και διεκδικούμε ίσες ευκαιρίες σε όλα.
O Δήμαρχος Τρίπολης Δημήτρης Παυλής ανέφερε πως ο Δήμος είναι δίπλα στα ΑΜΕΑ ο ίδιος δεν είναι ευχαριστημένος με τον τρόπο που αντιμετωπίζονται τα ΑΜΕΑ στην πόλη μας, καθώς ο κόσμος κοιτάει τον εαυτό του μόνο και όχι και τον διπλανό. Και εξέφρασε τη βούληση να συνεχιστεί η προσπάθεια από όλους και να στηρίζουν οι πολίτες τις δράσεις και τις προσπάθειες του Σωματείου.
Ακόμα ο αντιδήμαρχος Κοινωνικής Αλληλεγγύης ,Σπύρος Βρέντας εξέφρασε την επιθυμία του να δημιουργηθεί Ενιαίο Λύκειο για να συνεχίσουν να απασχολούνται τα ΑΜΕΑ μετά το Γυμνάσιο έτσι ώστε “να μην επιστρέφουν στο σπίτι τους και να κλείνονται εκεί” είπε χαρακτηριστικά.
Κλείνοντας ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου Ατόμων με Αναπηρία Αρκαδίας, Τάκης Παρασκευόπουλος δήλωσε πως τα άτομα με αναπηρία δεν θέλουν κάτι παραπάνω παρά μόνο να μην εμποδίζονται να κάνουν αυτό που κάνουν όλοι .
Discover more from Πελοποννησιακό Πρακτορείο Ειδήσεων
Subscribe to get the latest posts sent to your email.