Την Πέμπτη 14 και τη Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου εορτάζει με κάθε μεγαλοπρέπεια ο Ιερός Ναός του Αγίου Ελευθερίου Μερκοβουνίου στο 3ο χλμ Τρίπολης-Πύργου.
Πρόγραμμα Ακολουθιών
-Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 18:00
Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός
-Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 07:00
Όρθρος και Θεία Λειτουργία
Στις ακολουθίες θα τεθεί για προσκύνημα τμήμα του Ιερού λειψάνου του Αγίου Ελευθερίου.
Την παραμονή της εορτής μετά τον Εσπερινό θα υπάρχει ο παραδοσιακός βακαλάος με σκορδαλιά και τα χρήματα που θα μαζευτούν θα δοθούν για την αποπεράτωση του ΙΕΡΟΎ Ναού.