Μεγάλη εκδήλωση για να τιμήσουν τους εκτελεσθέντες κομμουνιστές, μαχητές του ΔΣΕ και άλλους αγωνιστές που καταδικάστηκαν από το έκτακτο στρατοδικείο Τρίπολης την περίοδο 1947 έως 1949 πραγματοποίησε το ΚΚΕ στην Τρίπολη.
Πλήθος κόσμου με συνθήματα και κόκκινες σημαίες κατέκλισαν το χώρο, που παρά τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν έφυγαν ούτε λεπτό.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με τις οργανώσεις της ΚΝΕ, αλλά και τις Κεντρικές επιτροπές από όλη την Ελλάδα, να καταφθάνουν στο χώρο, πραγματοποιώντας πορεία θέλοντας να αποδώσουν φόρο τιμής στους εκτελεσθέντες.
Την εκδήλωση καλωσόρισε η Γραμματέας ΤΕ Αρκαδίας κυρία Παναγιώτα Πανούση η οποία καλωσόρισε τον κόσμο και ευχαρίστησε όλους όσοι βοήθησαν οικονομικά και υλικά για τη δημιουργία του μνημείου.
Ομιλητής στην εκδήλωση ήταν ο Γενικός Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος, Δημήτρης Κουτσούμπας, ο οποίος μίλησε για τον συμβολισμό του μνημείου, αλλά παράλληλα τοποθετήθηκε και αναφορικά με τις ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις.
Αμέσως μετά, ακολούθησε η αναφώνηση των ονομάτων των 258 εκτελεσθέντων και πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφανίων στο μνημείο του οποίου έγιναν τα αποκαλυπτήρια.