Το Επιμελητήριο Αρκαδίας, στηρίζει έμπρακτα τη λειτουργία της Ελαιοκομίας στη Βόρεια Κυνουρία, μετά από αίτημα του Δήμου Βόρειας Κυνουρίας, συμβάλλοντας τόσο συμβουλευτικά, όσο και οικονομικά.
Στο πλαίσιο αυτό, κρίνεται στρατηγικής σημασίας, η λειτουργία της Ακαδημίας Ελαιοκομίας, η οποία είναι βέβαιο ότι θα υποστηρίξει καταλυτικά τον πρωτογενή τομέα και θα αποτελέσει ένα ακόμα κίνητρο προσέλκυσης επενδύσεων.
Το Επιμελητήριο Αρκαδίας, θα συνδράμει με όλες τις δυνάμεις του για την ευόδωση του σκοπού αυτού.