Οσον αφορά την Περιφέρεια Πελοποννήσου, χθες Δευτέρα 9 Αυγούστου καταγράφηκαν 129 κρούσματα, με τον αριθμό των συνολικά προσβληθέντων από την αρχή της πανδημίας να φθάνει πλέον τους 15.009.
Μέχρι και χθες Δευτέρα 9 Αυγούστου, στα νοσοκομεία covid-19 της Περιφέρειας νοσηλεύονταν συνολικά 81 άτομα (τα 6 σε ΜΕΘ) και συγκεκριμένα, στο Νοσοκομείο Αργους 6 στο Νοσοκομείο Ναυπλίου 7, στο Παναρκαδικό Τρίπολης 7, στο Νοσοκομείο Κορίνθου 21 (τα 6 στη ΜΕΘ), στο Νοσοκομείο Σπάρτης 2 και στο Νοσοκομείο Καλαμάτας 38.