Δεύτερος σερί εκτός έδρας βαθμός για τον Αστέρα Τρίπολης. Μετά την ισοπαλία στο «Γ. Καραϊσκάκης», οι Αρκάδες δεν έχασαν ούτε στα Πηγάδια, μένοντας στο 0-0 με την ανώτερη Ξάνθη!
Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, δεν κλείστηκε κάποια από τις δύο στο δικό της μισό και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Ωστόσο, δύο γρήγοροι τραυματισμοί και ισάριθμες αναγκαστικές αλλαγές για τον Αστέρα Τρίπολης ήταν αρκετές για να ρίξουν αισθητά τον ρυθμό.
Συγκεκριμένα, ο Σάββας Παντελίδης είδε τους Ιγκόρ και Ιγκλέσιας να αποχωρούν με μυϊκά προβλήματα, με τους Κώτσιρα και Μαντιντά να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Καθαρές φάσεις δεν υπήρχαν στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση και τους γηπεδούχους να θέλουν να φτιάξουν ευκαιρίες, παίζοντας πιο ορθολογικά! Η καλύτερη στιγμή ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, με τον Μπρίτο να μην βρίσκει στόχο με σουτ μέσα από την περιοχή.
Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, δεν κλείστηκε κάποια από τις δύο στο δικό της μισό και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Ωστόσο, δύο γρήγοροι τραυματισμοί και ισάριθμες αναγκαστικές αλλαγές για τον Αστέρα Τρίπολης ήταν αρκετές για να ρίξουν αισθητά τον ρυθμό.
Συγκεκριμένα, ο Σάββας Παντελίδης είδε τους Ιγκόρ και Ιγκλέσιας να αποχωρούν με μυϊκά προβλήματα, με τους Κώτσιρα και Μαντιντά να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Καθαρές φάσεις δεν υπήρχαν στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση και τους γηπεδούχους να θέλουν να φτιάξουν ευκαιρίες, παίζοντας πιο ορθολογικά! Η καλύτερη στιγμή ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, με τον Μπρίτο να μην βρίσκει στόχο με σουτ μέσα από την περιοχή.
Το ματς όσο περνούσαν τα λεπτά γινόταν ολοένα και χειρότερο. Ο Αστέρας είχε οχυρωθεί στο δικό του μισό θέλοντας να κρατήσει τον βαθμό, με τους παίκτες του Σάββα Παντελίδη να αμύνονται εξαιρετικά και να καθαρίζουν κάθε υποψία ευκαιρίας! Μοναδικές καλές στιγμές μέχρι το φινάλε δύο σουτ των Αρκάδων με τους Τσιλιανίδη, Γιαννούλη, τα οποία πέρασαν άουτ.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Ντε Λούκας, Καμαρά, Λουσέρο, Τριάδης, Μπρίτο, Γέντριτσεκ.
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Μουνάφο, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Ισνάλντο, Μανιάς.
sport-fm.gr