Εξιχνιάστηκαν, ύστερα από μεθοδική έρευνα του Αστυνομικού Τμήματος Σκάλας, δέκα περιπτώσεις διαρρήξεων – κλοπών και μία περίπτωση απόπειρας κλοπής, σε οικίες στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Ευρώτα.
Για τις υποθέσεις αυτές, συνελήφθη την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016, σε τοπική κοινότητα του Δήμου Σπάρτης, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Σπάρτης, ένας 34χρονος Έλληνας. Σε βάρος του, σχηματίσθηκε δικογραφία για διακεκριμένες περιπτώσεις κλοπής, η οποία περιλαμβάνει ακόμη έναν 29χρονο Έλληνα, καθώς και άγνωστους συνεργούς τους.
Ειδικότερα, την Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2016 το βράδυ, σε τοπική κοινότητα του Δήμου Ευρώτα, ο 34χρονος μαζί με τον 29χρονο και άγνωστους συνεργούς τους, διέρρηξαν οικία Έλληνα χωρίς ωστόσο να αφαιρέσουν κάτι, καθώς έγιναν αντιληπτοί και τράπηκαν σε φυγή.
Μετά από οργανωμένη αστυνομική επιχείρηση, αστυνομικοί του Τμήματος Ασφαλείας Σπάρτης, εντόπισαν την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016 σε τοπική κοινότητα του Δήμου Σπάρτης, τον 34χρονο και τον συνέλαβαν.
Στο πλαίσιο της εμπεριστατωμένης αστυνομικής διερεύνησης, που διεξήχθη από το Αστυνομικό Τμήμα Σκάλας, προέκυψε ότι ο 34χρονος, μαζί με τον 29χρονο και άγνωστους συνεργούς τους, κατά το χρονικό διάστημα από την 25.8.2016 έως και την 6.10.2016, σε τοπικές κοινότητες του Δήμου Ευρώτα, διέπραξαν ακόμη δέκα περιπτώσεις διαρρήξεων- κλοπών σε οικίες.
Από την παραπάνω εγκληματική τους δράση, είχαν αφαιρέσει συνολικά χρήματα, χρυσαφικά, εργαλεία κ.α. που η συνολική τους αξία ξεπερνά τις -34.000- ευρώ, σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες τους.
Επιπλέον, κατασχέθηκε ένα όχημα ως μέσο τέλεσης αξιόποινων πράξεων. Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Σπάρτης, ο οποίος τον παρέπεμψε στον κ. Ανακριτή Σπάρτης. Η αστυνομική έρευνα και το προανακριτικό έργο, συνεχίζονται από το Αστυνομικό Τμήμα Σκάλας, για την ταυτοποίηση των συνεργών τους και την εξακρίβωση της τυχόν συμμετοχής τους σε διάπραξη παρόμοιων αδικημάτων.